جایگاه حضرت زهرا (سلام الله علیها) نزد پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)

حضرت زهرا (سلام الله علیها) را نزد پیامبر احترامى عظیم بود بسى فراتر از احترام پدرى به دخترش و این بگونه‏ اى بود که حیرت دیگران را بر مى‏ انگیخت پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) با آن همه شأن و عظمت دست دخترش را مى‏ بوسید و به گفته عایشه هرگاه که فاطمه (سلام الله علیها) بر پیامبر وارد مى ‏شد رسول خدا به احترامش از جاى بر مى‏ خاست و پیشانى او را مى‏ بوسید. و یا در حین ورود از او جداً استقبال مى‏ کرد و یا در حین خروج از محضرش مشایعتش مى‏ فرمود

در شأن وصف حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و در انتساب او بخودش پیامبر کلمات والا و عجیب بکار مى‏ برد. گاهى مى‏ فرمود فاطمه (سلام الله علیها) یک شاخه گل است (ریحانه)؛ زمانى مى ‏فرمود فاطمه (سلام الله علیها) پاره تن من است (بضعة مِنّى)، و گاهى مى ‏فرمود فاطمه (سلام الله علیها) عزیزترین مردم به نزد من است.
گاهی نیز پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) درباره حضرت زهرا(سلام الله علیها) مى‏ فرمود هر که فاطمه (سلام الله علیها) راشادان کند مرا شادان کرده است و هر که فاطمه (سلام الله علیها) را بیازارد مرا آزرده است، با این اضافه که شادى و غضب من، یا محبت و آزارم، همانند محبت و آزار خداوند است، حتى در پاسخ به سؤال فاطمه (سلام الله علیها) و على از پیامبر که کدام محبوبتر و عزیزترند فرمود فاطمة احبُّ الىَّ منک و انت یا علىُّ اعزّ علىّ منها. فاطمه (سلام الله علیها) از تو نزد من محبوبتر است و تو اى على از فاطمه (سلام الله علیها) نزد من عزیزتر هستی

----------------------------------------------
پی نوشت
(1) بحارالانوار، ج43، ص2 ـ 3؛ احقاق الحق، ج10، ص12 ـ

عشق به اهل بیت؛ و توسل به آنها

آیت الله بهجت(ره) می گفتند توسل راه کمال را باز می کند البته این اندیشه را از استادش گرفته بود. حضرت آیت الله سید علی قاضی(ره) فرموده بود که من هر چه دارم، از دو چیز است: یکی تلاوت قرآن، دیگری زیارت عاشورا و توسل. آیت الله بهجت(ره)، شیفته و عاشق اهل بیت بود. به حضرت سید الشهداء(علیه السلام) عشق می ورزید. 

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها